Dodana: 30 październik 2006 10:52

Zmodyfikowana: 30 październik 2006 10:52

Program Sąsiedztwa Polska-Litwa-Federacja Rosyjska (Obwód Kaliningradzki) Interreg IIIA / Tacis CBC.

Podstawowym dokumentem określającym zasady działania Programu Sąsiedztwa Polska-Litwa-Federacja Rosyjska (Obwód Kaliningradzki) Interreg IIIA / Tacis CBC jest Dokument programowy Sąsiedztwa ( wersja ang. do pobrania ). Jego zapisy doprecyzowane są w Uzupełnieniu Programu ( wersja ang. do pobrania ), które zawiera precyzyjny opis wszystkich priorytetów i działań, typów beneficjentów, wysokości wsparcia, kosztów kwalifikowanych, itp. Uzupełnienie programu zostało zatwierdzone przez członków Wspólnego Komitetu Monitorującego i Sterującego w dniu 8 luty 2005 r. w Wilnie, podczas inauguracyjnego posiedzenia Wspólnego Komitetu Monitorującego i Sterującego.

Program składa się  z następujących priorytetów i działań:

Priorytet 1

Wzrost konkurencyjności i produktywności obszaru współpracy poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury transgranicznej, ochronę granic oraz współpracę gospodarczą i naukowo – techniczną


Działanie 1.1  Wspieranie współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej;

Działanie 1.2  Wzmocnienie infrastruktury granicznej i przygranicznej w celu zapewnienia rozwoju obszaru przygranicznego;

Działanie 1.3  Ochrona środowiska, wzrost efektywności wykorzystania energii, promowanie odnawialnych źródeł energii;

Działanie 1.4  Rozwój turystyki i infrastruktury turystycznej przyczyniający się do rozwoju obszaru przygranicznego, jak również zachowanie obiektów dziedzictwa kulturowego o znaczeniu transgranicznym.

Priorytet 2

Współpraca pomiędzy społecznościami, integracja społeczno-kulturowa, wzmocnienie rynku pracy

Działanie 2.1  Wspieranie inicjatyw społeczności lokalnych;

Działanie 2.2  Regionalna tożsamość kulturowa i dziedzictwo kulturowe.

Priorytet 3:

Pomoc techniczna

Działanie 3.1  Zarządzanie, wdrażanie oraz kontrola;

Działanie 3.2   Ewaluacja i promocja programu.

Terenami kwalifikowanymi w obszarze programowania Interreg III A na pograniczu polsko-białoruskim i polsko-rosyjskim będą  po stronie polskiej odpowiednio do NUTS III:

8 podregionów  NUTS III:

-słupski, gdański, Gdańsk-Gdynia- Sopot (woj. pomorskie)

-elbląski, olsztyński, ełcki (woj. warmińsko-mazurskie)

-białostocko-suwalski, łomżyński (woj. podlaskie)

oraz po stronie

-  litewskiej – regiony Klaipeda, Taurage, Alytus, Marijampole

- rosyjskiej (Obwód  Kaliningradzki) - cały obszar obwodu

Potencjalni beneficjenci:

Potencjalnymi beneficjentami programu Programu Sąsiedztwa Polska-Litwa-Federacja Rosyjska (Obwód Kaliningradzki) Interreg IIIA / Tacis CBC będą:

- Samorządy  wojewódzkie, powiatowe i gminne lub działające ich imieniu  jednostki  organizacyjne

- Związki, stowarzyszenia, fundacje organizacje pozarządowe

- Służby lub placówki publiczne    

- Placówki naukowo-badawcze, uniwersytety, szkoły, ośrodki  kultury

Strona polska przeznaczy na ten program w latach 2004-2006,  24,2 mln EURO, a strona litewska 12,3 mln EURO ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ( ERDF )  Strona rosyjska  przy realizacji wspólnych transgranicznych projektów będzie korzystać ze środków programu TACIS, których alokacja na lata 2004-2006 wyniesie 4,5 mln EURO

Zarządzanie programem

W Programie Sąsiedztwa Polska-Litwa- Obwód Kaliningradzki będzie funkcjonował wspólny proces aplikacji i wspólny proces selekcji projektów obejmujący obie strony granicy.
Kompletne wnioski aplikacyjne z Polski,Litwy i Rosji będą dostarczane i rejestrowane przez Wspólny Sekretariat Techniczny (w Wilnie), który będzie dokonywał wstępnej oceny każdego projektu i przygotowywał rekomendacje Komitetowi Sterującemu.

Więcej informacji o programie, terminach i zasadach naboru wniosków, dokumentach programowych oraz aktualności znajdują się na stronach Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu w Wilnie.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook